ICF
iShares Select U.S. REIT ETF
1W: -1.0%
1M: -0.6%
3M: +3.6%
YTD: +12.8%
1Y: +11.1%
3Y: +33.3%
5Y: +27.0%
$68.08
+0.74 (+1.10%)
After Hours: $66.73 (-1.35, -1.98%)
Weekly Expected Move ±2.1%
$63
$65
$66
$67
$69
Key Statistics
AUM$2.1B
Holdings30
Top 10 Wt58.7%
Volume62,678
Avg Volume140,052
Beta1.06
Portfolio Fundamentals
P/E37.7
P/B3.7
Div Yield3.54%
ROE10.2%
% Profitable88%
Inception2001-02-02
Sector Allocation
Real Estate
99.9%
Other
0.1%
Top 10 Holdings
| # | Name | Ticker | Weight % | Market Value | Shares |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | PROLOGIS REIT INC | PLD | 8.13% | $166.4M | 1,169,109 |
| 2 | WELLTOWER INC | WELL | 7.92% | $162.0M | 762,176 |
| 3 | EQUINIX REIT INC | EQIX | 7.91% | $161.9M | 152,368 |
| 4 | AMERICAN TOWER REIT CORP | AMT | 7.34% | $150.2M | 847,175 |
| 5 | SIMON PROPERTY GROUP REIT INC | SPG | 5.76% | $118.0M | 588,523 |
| 6 | PUBLIC STORAGE REIT | PSA | 4.65% | $95.2M | 321,346 |
| 7 | REALTY INCOME REIT CORP | O | 4.40% | $89.9M | 1,457,366 |
| 8 | DIGITAL REALTY TRUST REIT INC | DLR | 4.27% | $87.3M | 463,351 |
| 9 | VENTAS REIT INC | VTR | 4.23% | $86.5M | 981,148 |
| 10 | CROWN CASTLE INC | CCI | 3.99% | $81.6M | 908,003 |