IEUS
iShares MSCI Europe Small-Cap ETF
1W: +0.9%
1M: +1.0%
3M: +0.2%
YTD: +6.2%
1Y: +16.4%
3Y: +49.0%
5Y: +20.1%
$73.07
-0.03 (-0.04%)
Weekly Expected Move ±2.9%
$67
$69
$71
$73
$75
Key Statistics
AUM$188M
Holdings821
Top 10 Wt5.9%
Volume6,543
Avg Volume23,887
Beta1.09
Portfolio Fundamentals
P/E17.0
P/B2.4
Div Yield3.36%
ROE13.1%
% Profitable78%
Inception2007-11-19
Sector Allocation
Industrials
24.8%
Financial Services
15.2%
Consumer Cyclical
11.2%
Technology
8.4%
Real Estate
8.2%
Basic Materials
7.8%
+6 more
Top 10 Holdings
| # | Name | Ticker | Weight % | Market Value | Shares |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | DIPLOMA PLC | DPLM.L | 0.78% | $1.5M | 15,990 |
| 2 | BEAZLEY PLC | BEZ.L | 0.65% | $1.2M | 71,146 |
| 3 | ACCELLERON N AG | ACLN.SW | 0.61% | $1.1M | 11,225 |
| 4 | IMI PLC | IMI.L | 0.57% | $1.1M | 29,365 |
| 5 | NKT | NKT.CO | 0.57% | $1.1M | 6,403 |
| 6 | WEIR GROUP PLC | WEIR.L | 0.56% | $1.1M | 30,842 |
| 7 | GAZTRANSPORT & TECHNIGAZ SA | GTT.PA | 0.55% | $1.0M | 4,417 |
| 8 | PSP SWISS PROPERTY AG | PSPN.SW | 0.55% | $1.0M | 5,446 |
| 9 | MILLICOM INTERNATIONAL CELLULAR SA | TIGO | 0.53% | $1.0M | 11,948 |
| 10 | ST JAMESS PLACE PLC | STJ.L | 0.53% | $999,419 | 62,694 |