SPHD
Invesco S&P 500 High Dividend Low Volatility ETF
1W: +1.7%
1M: +1.8%
3M: -4.0%
YTD: +4.9%
1Y: +6.7%
3Y: +39.4%
5Y: +31.1%
$50.45
+0.27 (+0.54%)
Weekly Expected Move ±1.7%
$47
$48
$49
$50
$51
Key Statistics
AUM$3.4B
Holdings50
Top 10 Wt29.3%
Volume637,258
Avg Volume840,561
Beta0.55
Portfolio Fundamentals
P/E17.0
P/B2.1
Div Yield4.84%
ROE12.2%
% Profitable80%
Inception2012-10-26
Sector Allocation
Real Estate
21.1%
Consumer Defensive
18.0%
Financial Services
16.4%
Utilities
13.8%
Energy
12.6%
Communication Services
8.4%
+4 more
Top 10 Holdings
| # | Name | Ticker | Weight % | Market Value | Shares |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Altria Group Inc | MO | 3.57% | $117.0M | 1,594,877 |
| 2 | Verizon Communications Inc | VZ | 3.43% | $112.2M | 2,346,711 |
| 3 | Healthpeak Properties Inc | DOC | 3.29% | $106.9M | 5,439,516 |
| 4 | Pfizer Inc | PFE | 2.95% | $94.8M | 3,676,063 |
| 5 | Kraft Heinz Co/The | KHC | 2.92% | $95.5M | 4,058,314 |
| 6 | ONEOK Inc | OKE | 2.87% | $93.9M | 1,018,602 |
| 7 | Franklin Resources Inc | BEN | 2.79% | $91.1M | 2,921,025 |
| 8 | VICI Properties Inc | VICI | 2.64% | $86.5M | 3,046,904 |
| 9 | Conagra Brands Inc | CAG | 2.43% | $77.5M | 5,629,467 |
| 10 | Realty Income Corp | O | 2.42% | $79.3M | 1,274,372 |