XMLV
Invesco S&P MidCap Low Volatility ETF
1W: +0.9%
1M: +0.3%
3M: -1.5%
YTD: +4.7%
1Y: +6.1%
3Y: +38.7%
5Y: +32.3%
$65.38
+0.05 (+0.08%)
Weekly Expected Move ±1.5%
$62
$63
$64
$65
$66
Key Statistics
AUM$756M
Holdings81
Top 10 Wt17.2%
Volume17,462
Avg Volume23,688
Beta0.64
Portfolio Fundamentals
P/E17.5
P/B2.0
Div Yield3.38%
ROE12.0%
% Profitable93%
Inception2013-02-15
Sector Allocation
Real Estate
33.0%
Financial Services
25.4%
Utilities
18.5%
Industrials
8.5%
Consumer Cyclical
4.2%
Energy
3.9%
+5 more
Top 10 Holdings
| # | Name | Ticker | Weight % | Market Value | Shares |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | TXNM Energy Inc | PNM | 3.06% | $22.1M | 371,597 |
| 2 | OGE Energy Corp | OGE | 1.69% | $12.2M | 253,772 |
| 3 | New Jersey Resources Corp | NJR | 1.64% | $11.9M | 203,828 |
| 4 | Agree Realty Corp | ADC | 1.61% | $11.7M | 154,212 |
| 5 | NNN REIT Inc | NNN | 1.60% | $11.6M | 257,885 |
| 6 | WP Carey Inc | WPC | 1.60% | $11.5M | 154,824 |
| 7 | IDACORP Inc | IDA | 1.57% | $11.3M | 79,322 |
| 8 | Equity LifeStyle Properties Inc | ELS | 1.49% | $10.7M | 170,819 |
| 9 | Ingredion Inc | INGR | 1.48% | $10.7M | 106,784 |
| 10 | COPT Defense Properties | CDP | 1.46% | $10.6M | 331,531 |