BARDX
iShares Developed Real Estate Idx Inv A
1W: -1.9%
1M: -2.4%
3M: -1.6%
YTD: +7.1%
1Y: +7.6%
3Y: +4.9%
5Y: -9.3%
$8.73
+0.00 (+0.00%)
Weekly Expected Move ±1.8%
$8
$9
$9
$9
$9
Key Statistics
AUM$306M
Holdings375
Top 10 Wt32.2%
Volume0
Avg Volume0
Beta1.05
Portfolio Fundamentals
P/E—
P/B—
Div Yield—%
ROE—%
% Profitable—%
Inception2015-08-13
Sector Allocation
Other
100.0%
Top 10 Holdings
| # | Name | Ticker | Weight % | Market Value | Shares |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | PROLOGIS REIT INC | — | 6.69% | $200.0M | 1,586,904 |
| 2 | EQUINIX REIT INC | — | 4.30% | $128.7M | 162,802 |
| 3 | WELLTOWER INC | — | 3.78% | $113.1M | 1,016,183 |
| 4 | SIMON PROPERTY GROUP REIT INC | — | 2.85% | $85.2M | 555,431 |
| 5 | REALTY INCOME REIT CORP | — | 2.84% | $85.0M | 1,479,649 |
| 6 | DIGITAL REALTY TRUST REIT INC | — | 2.77% | $82.9M | 554,436 |
| 7 | PUBLIC STORAGE REIT | — | 2.69% | $80.3M | 271,509 |
| 8 | GOODMAN GROUP UNITS | — | 2.46% | $73.4M | 3,204,099 |
| 9 | EXTRA SPACE STORAGE REIT INC | — | 1.92% | $57.3M | 359,037 |
| 10 | VICI PPTYS INC | — | 1.87% | $55.9M | 1,789,690 |
Recent Holding Changes
No recent changes