SCHH
Schwab U.S. REIT ETF
1W: +1.4%
1M: +3.6%
3M: +3.6%
YTD: +13.1%
1Y: +13.5%
3Y: +38.1%
5Y: +24.6%
$23.69
+0.04 (+0.17%)
Weekly Expected Move ±2.1%
$22
$22
$23
$23
$24
Key Statistics
AUM$10.0B
Holdings120
Top 10 Wt50.1%
Volume2,890,911
Avg Volume8,251,549
Beta1.05
Portfolio Fundamentals
P/E41.0
P/B3.4
Div Yield3.75%
ROE8.6%
% Profitable74%
Inception2011-01-13
Sector Allocation
Real Estate
98.7%
Basic Materials
1.2%
Financial Services
0.2%
Other
0%
Top 10 Holdings
| # | Name | Ticker | Weight % | Market Value | Shares |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | WELLTOWER INC | WELL | 10.16% | $1.0B | 4,660,777 |
| 2 | PROLOGIS REIT INC | PLD | 8.96% | $899.2M | 6,209,169 |
| 3 | EQUINIX REIT INC | EQIX | 4.83% | $485.0M | 455,005 |
| 4 | SIMON PROPERTY GROUP REIT INC | SPG | 4.42% | $443.5M | 2,170,941 |
| 5 | DIGITAL REALTY TRUST REIT INC | DLR | 4.33% | $434.6M | 2,277,480 |
| 6 | AMERICAN TOWER REIT CORP | AMT | 4.24% | $425.6M | 2,310,891 |
| 7 | REALTY INCOME REIT CORP | O | 4.03% | $404.1M | 6,487,416 |
| 8 | PUBLIC STORAGE REIT | PSA | 3.36% | $337.7M | 1,113,948 |
| 9 | VENTAS REIT INC | VTR | 2.96% | $297.0M | 3,349,580 |
| 10 | CROWN CASTLE INC | CCI | 2.84% | $284.8M | 3,071,108 |