USRT
iShares Core U.S. REIT ETF
1W: +1.1%
1M: +3.7%
3M: +4.6%
YTD: +14.6%
1Y: +17.0%
3Y: +45.5%
5Y: +35.7%
$65.49
+0.11 (+0.17%)
Weekly Expected Move ±2.0%
$61
$62
$64
$65
$66
Key Statistics
AUM$3.8B
Holdings126
Top 10 Wt47.9%
Volume465,169
Avg Volume458,212
Beta1.05
Portfolio Fundamentals
P/E41.0
P/B3.2
Div Yield3.86%
ROE7.9%
% Profitable73%
Inception2007-05-04
Sector Allocation
Real Estate
99.6%
Other
0.3%
Financial Services
0.1%
Top 10 Holdings
| # | Name | Ticker | Weight % | Market Value | Shares |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | WELLTOWER INC | WELL | 8.27% | $316.1M | 1,445,958 |
| 2 | PROLOGIS REIT INC | PLD | 7.58% | $290.0M | 2,004,124 |
| 3 | EQUINIX REIT INC | EQIX | 6.27% | $239.6M | 224,996 |
| 4 | SIMON PROPERTY GROUP REIT INC | SPG | 4.36% | $166.7M | 816,563 |
| 5 | DIGITAL REALTY TRUST REIT INC | DLR | 4.19% | $160.2M | 840,038 |
| 6 | REALTY INCOME REIT CORP | O | 4.01% | $153.3M | 2,463,129 |
| 7 | PUBLIC STORAGE REIT | PSA | 3.92% | $149.9M | 494,801 |
| 8 | VENTAS REIT INC | VTR | 3.54% | $135.3M | 1,526,561 |
| 9 | IRON MOUNTAIN INC | IRM | 3.15% | $120.3M | 956,518 |
| 10 | VICI PPTYS INC | VICI | 2.63% | $100.5M | 3,537,725 |